Czy architektura może budować szczęście?

architektura

Ostatniej jesieni byłem w Anglii, badając niektóre bardzo nowoczesne domy wakacyjne w ramach wyjazdu prasowego dla projektu Living Architecture. Chętnie fotografując te współczesne budynki, powiedziała mi jedna kobieta: Upewnij się, że na zdjęciach są ludzie; Architektura dotyczy ludzi. To była Jane Wernick, jedna z inżynierów strukturalnych projektu, która później powiedziała mi, że wydała całą książkę o tym, jak architektura wpływa na naszą psychikę. 

Budowanie szczęśliwości: Architektura, dzięki której uczyniasz uśmiech, to kolekcja esejów architektów, artystów, doradców ds. Polityki, inżynierów i innych wielkich myślicieli, którzy omawiają, czy sposób projektowania naszych budynków i środowisk może mieć bezpośredni wpływ na szczęśliwe uczucie? 

Autorzy książek są częścią Building Futures, Royal Institute of British Architects Think tank stworzony do zbadania, jak i gdzie ludzie będą żyć, iw jakich typach budynków i środowiskach w ciągu najbliższych 20-50 lat. 

architektura

Czy możemy budować szczęście? 

Choć niektóre z książek biorą pod uwagę twierdzenie, że istnieje bezpośredni związek między architekturą a dobrym nastrojem, większość zgadza się, że dobry projekt architektoniczny pozwala na pozytywne relacje i interakcję społeczną pomiędzy ludźmi a budynkami, a także przestrzeniami, w których zamieszkują. 

Potrzeba fizycznych wygody Światło, dźwięk i temperatura. A także potrzeba kultury i wspólnoty zostały również zauważone jako ważne elementy, jak architektura może promować szczęście. 

Niechęć do miejsc, które sprawiają, że czujemy się wyobcowani i wymykają się spod kontroli, była powtarzającym się tematem wśród esejów, a jak zauważa Wernick, najlepsze miejsca to te, które pozwalają czuć się pod kontrolą, co pozwala na dobre współdziałanie społeczne I możliwość bycia jednością z naturą.

architektura  

Ponadto Wernick poprosił ludzi o skłonności do budowania budynków i architektury, aby opisywać miejsca, które czynią je szczęśliwymi. Dobrym miejscem dla dziennikarza Kirsty Wark był muzeum w Glasgow; Rzeźbiarz Antony Gormley wybrał własne studio jako swoje szczęśliwe miejsce; A architekt Richard Rogers czuje się szczęśliwy na dziedzińcu na londyńskiej River Caf & eacute; restauracja. (Rogers mówi, że trzy rzeczy w życiu przynoszą mu szczęście, jedzenie, seks i architekturę). 

I dobre miejsce Wernick? To było to, w którym miała ona okazję do wykonania, chodnik Xstrata Treetop w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew, który oferuje długie spacery po drzewach liściastych na wysokości 18 metrów nad ziemią. 

Budowanie szczęścia nie przynosi żadnych trudnych i szybkich wniosków dotyczących tego, czy architektura bezpośrednio wpływa na szczęśliwe szczęście, ale może sprawić, że będziesz się uśmiechać i to jest, nastrój nastrojów; Dla tych, którzy projektują, planują i budują nasze ulubione przestrzenie.